Odzyskiwanie danych z porysowanych powierzchni talerzy magnetycznych dysków twardych

U nowoczesnych dysków twardych przestrzeń pomiędzy głowicą a powierzchnią talerza wynosi dziesiątki nanometrów, a w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń pojawiają się występy o wysokości przewyższającej taką odległość. Pod czas kolejnego uruchamiania, kiedy głowica znajduje się nad uszkodzeniem, a prędkość obrotowa talerzy magnetycznych w dzisiejszych czasach wynosi od 5400 do 7200 obrotów za minutę, m.in. w przypadku niektórych modeli do 15000, to w takim wypadku powierzchnia w tej strefie momentalnie zadrapuje się przez głowicę i powoduje porysowanie. Oprócz tego podczas porysowania tworzy się duża ilość drobinek odstających od powierzchni talerza, które rozlatują się po całemu hermobloku i trafiają na jeszcze nieuszkodzone powierzchnie. Później podczas włączenia takiego dysku to może spowodować utworzenie zarysowań na pozostałych powierzchniach talerzy, ponieważ rozmiar takich drobinek przekracza odległość pomiędzy głowicą i powierzchnią talerza. Z tego powodu nie warto podłączać dysk po upadku lub usłyszeniu dziwnych dźwięków, gdyż każde podłączenie i nawet sekundy pracy mogą znacznie pogorszyć stan nośnika.

Odzyskiwanie danych z zarysowanych powierzchni talerzy magnetycznych jest pracochłonnym i długim procesem, jednak dzięki dużemu doświadczeniu naszych inżynierów oraz własnym praktykom w tym zakresie jesteśmy w stanie oferować odzyskiwanie maksymalnie możliwej ilości danych nawet w tych wypadkach, kiedy w innych serwisach z tym nie mogli sobie poradzić.

Cud się nie zdarza, jeżeli chodzi o techniczną możliwość odzyskiwania danych na obszarze zarysowań, lecz w niektórych wypadkach można odzyskać informację, która znajduje się na nieuszkodzonych obszarach talerzy.

Centrum odzyskiwania danych PANDATA wykonuje roboty z dyskami twardymi o różnym poziomie trudności. W przypadku odzyskiwania danych z dysków po porysowaniu proces można rozdzielić na kilka etapów:

  1. Na początku oceniamy pod mikroskopem stan wierzchniej widocznej powierzchni talerza i głowic uszkodzonego dysku, po czym można zrozumieć, czy mają miejsce problemy na pozostałych powierzchniach talerzy magnetycznych. Jeżeli zarysowanie jest tylko na górnej powierzchni, a pozostałe głowice nie mają drobinek kurzu i nie są pogięte, to dane można odzyskać bez rozbioru pakietu dysków.
  1. Jeżeli na pozostałych głowicach również są drobiny kurzu oraz/lub flexure (ang.) (część głowicy, na której mieści się slider) jest pogięta, to wykonuje się rozbiór pakietu dysków, w trakcie którego sprawdzamy uszkodzenia każdej powierzchni magnetycznej. Dalej przeprowadzamy obowiązkowe oczyszczenie wszystkich talerzy magnetycznych i hermobloku od kurzu i drobinek gumowej warstwy ochronnej, które powstały podczas porysowania. W trakcie tego procesu koniecznie skutecznie obrobić talerze bez ich uszkodzenia. Metodę tego procesu nie podajemy, ponieważ jest to tajemnicą przedsiębiorstwa.
  2. Następnie dobieramy dawce z zespołem głowic magnetycznych, który dokładnie zbiega się z kompletem głowic uszkodzonego dysku. Ta standardowa procedura nie zajmuje dużo czasu. Mamy dużą bazę dysków-dawców, dlatego w większości wypadków nie stanowi to problemu, a w przypadku, jeżeli nie posiadamy odpowiedniego dawcy, to możemy w krótkie terminy zakupić potrzebny dysk u naszych partnerów.
  1. Przechodzimy do najbardziej trudnego, istotnego i długotrwałego etapu. W trakcie roboty w tym stadium tworzymy konstrukcje, które nie pozwalają głowicom dawcy trafić w strefie porysowania, inaczej mogą one się od razu uszkodzić.

W zależności od miejsca rozmieszczenia się zarysowania można podzielić na 3 typy:

  • zarysowania w okolicy piasty,
  • zarysowania w okolicy krawędzi bliżej rampy,
  • zarysowania na innych obszarach (roboty z takim typem są najbardziej trudne i czasochłonne).

Mniej problematyczne jest tworzenie konstrukcji w przypadkach, kiedy zarysowania umieszczają się blisko krawędzi talerza w okolicy piasty lub rampy. Wówczas gdy zarysowania znajdują się w innym miejscu, wykonanie konstrukcji unoszącej głowice nad powierzchnią talerza magnetycznego staje się bardzo precyzyjnym procesem. Nie istnieje konstrukcji uniwersalnych, nawet jeżeli chodzi o ten sam model, ponieważ zarysowania mogą znajdować się w różnych miejscach i mieć różną szerokość, a staramy się odzyskać maksymalnie możliwą ilość danych i odczytać wszystkie dane poza granicami porysowania. Praktycznie w każdym wypadku te konstrukcje wykonują się indywidualnie i wykorzystują się jeden raz. W szczególnie trudnych wypadkach potrzebny jest odczyt danych przy częściowo otwartym lub przeobrażonym hermobloku, ponieważ w razie rozmieszczenia zarysowań w niektórych miejscach nie da się całkowicie zamknąć hermoblok z powodu zainstalowanej konstrukcji, a ten proces przypomina operacje na otwartym sercu. W takim wypadku dysk w trakcie odczytu danych mieści się wyłącznie w komorze laminarnej.

Precyzyjność tworzenia danych konstrukcji mierzy się w mikrometrach i w każdym wypadku zajmuje dużo czasu. Nie podajemy szczegółów, ponieważ jest to tajemnicą przedsiębiorstwa.

  1. Po opracowaniu powierzchni talerzy, stworzeniu unikatowych autorskich konstrukcji, doboru i instalacji zespołu głowic magnetycznych dawcy przechodzimy do etapu końcowego, t.zn. do odczytu klienckich danych z nieuszkodzonych stref porysowanych talerzy magnetycznych. Ten proces przebiega pod ciągłą uważną kontrolą inżyniera, ponieważ koniecznie trzeba mieć możliwość momentalnie odreagować w razie nietypowego zachowania dysku klienta.

Jaki jest koszt odzyskiwania danych w razie porysowania powierzchni talerzy?

W przypadku odzyskiwania danych z dysków z bardzo uszkodzoną powierzchnią magnetyczną trzymamy się takich samych zasad jak w przypadku ratowania danych z innych nośników, t.zn. całkowicie zrozumiałe i jasne kształtowanie cen. Nie mamy szerokiego zakresu cenowego lub ukrytych kosztów, przedpłaty za dysk-dawce i próbę odzyskiwania danych. Proces jest przejrzysty: oceniamy stan talerzy magnetycznych, ilość zarysowań oraz ich rozmieszczenie, udostępniamy raport wraz ze zdjęciami, podajemy koszt usługi oraz prognozę wyniku. Cena ustala się na podstawie danych podanych na poniższej tablicy i nie zawiera dodatkowych opłat. Opłata za usługę odzyskiwania danych jest pobierana wyłącznie w razie udanego wyniku. W razie niemożliwości otrzymania udanego wyniku lub jeżeli wynik okazał się znacznie gorszy niż zakładany nie pobieramy opłaty za usługe, wówczas gdy w niektórych firmach w takim wypadku jest pobierana nie podlegająca zwrotowi kwota za podbór dawcy i próbę przeniesienia głowic dawcy.

do 1,9Tbod 2 do 4Tbod 5 do 8Tb
Zarysowania w okolicy piasty330036004200
Zarysowania w okolicy krawędzi bliżej rampy420045005100
Zarysowania na innych obszarach/lub kilka zarysowań570060006600

Nie martw się, odzyskamy dane!

żeby odzyskać dane, wystarczy wypełnić formularz zlecenia lub zamówić kontakt z nami

Formularz BASIC

    Zamów kontakt z nami


      Pandata Recovery
      Poland
      Warszawa
      ul. Obrzeżna, nr 5, 1006, 02-691
      +48 798 357 709
      pandata.com.pl