Diagnostyka nośników

Od razu po trafieniu nośnika do naszego laboratorium my zaczynamy rozszerzoną diagnostykę. Jest ona zawsze darmowa i zajmuję maksymalnie 24 godziny. W ramach dokładnej analizy my podajemy:

  1. konkretny problem i diagnozę nośnika
  2. ustalone i niezmienne do końca realizacji zlecenia koszty prac
  3. prognozę wyników, t.zn. Jaki procent danych da się odzyskać
  4. termin zakończenia prac

Bezpłatna diagnostyka nie zobowiązuję do zamówienia usługi odzyskiwania danych.

Mamy ustaloną stałą kwotę dla każdego rodzaju problemu nośników w zależności od pojemności. Zapoznać się z ofertą można w zakładce “cennik”.

Diagnostyka dysku twardego

Na pierwszym etapie ustalamy rodzaj uszkodzenia. Wydzielamy dwa rodzaje uszkodzeń: logiczne i aparatowe.

W razie uszkodzeń logicznych wykonujemy dokładną analizę metadanych systemu plików w celu określenia stopniu i charakteru uszkodzeń systemu plików. To jest konieczne do stworzenia skutecznego planu prac w celu uzyskania najlepszego możliwego wyniku.

W razie uszkodzeń aparatowych zazwyczaj mamy sprawę z typową usterką, dlatego doświadczonemu specjaliście wystarczy 10-30 minut dla dokonywania diagnostyki. Jednak oprócz diagnostyki my robimy ocenę kondycji powierzchni dysku w różnych częściach. To jest ważne dla przedstawienia prognozy wyników.

Czasem zdarzają się bardziej trudne i niestandardowe sytuacje, kiedy potrzebne jest otwarcie obudowy hermetycznej dysku w komorze laminarnej i badanie kondycji głowic i talerzy magnetycznych pod mikroskopem.

Diagnostyka SSD

Problemy dysków półprzewodnikowych zarówno, jak i dysków twardych, można rozdzielić na dwa typy: logiczne i aparatowe.

W razie uszkodzeń logicznych, m.in. skasowania, formatowania, w większości wypadków odzyskiwanie danych jest niestety technicznie nie możliwe, ponieważ dany rodzaj dysków ma na poziomie sprzętu funkcje TRIM, co powoduję fizyczne oczyszczanie komórek pamięci, a odzyskiwanie danych staje się niemożliwe.

W razie problemów aparatowych dysków półprzewodnikowych ważne jest na początku sprawdzić kondycję elektroniki. Jeżeli jest w porządku, to zaczynamy sprawdzać mikroprogram dysku oraz takie istotne elementy, jak tablicy translacji. Ostatnim i obowiązkowym etapem jest sprawdzanie poziomu zużycia układu scalonego w celu określenia możliwej prognozy wyniku.

Diagnostyka pamięci Flash

W razie problemów logicznych diagnostyka nośnika odbywa się na jednakowych zasadach z analizą dysku twardego. Ona niczym nie różni się i większości wypadków odbywa się szybciej z powodu mniejszej pojemności nośnika.

W razie problemów aparatowych na pierwszym etapie odbywa się diagnostyka elektroniki. Jeżeli jest w porządku, to trzeba wylutować mikroukład scalony NAND i dokonać jego analizy, a w wypadku nośnika, wykonanego w technologii monolitycznej potrzebne jest sprawdzanie pinoutu i kondycji kryształu pamięci NAND. Więcej na ten temat jest w artykule…

Diagnostyka RAID

W wypadku diagnostyki RAID dla analizy potrzebne tylko dyski-uczestniki RAID, czyli nośniki, które byli podłączeni do kontrolera.

Na pierwszym etapie odbywa się monitorowanie sprawności każdego uczestnika RAID.

Na drugim etapie specjalista znajduje wykorzystywany poziom RAID zgodnie z deklarowanej zawartością dysków, rozmiarem bloku i przesunięciem.

Po diagnostyce każdego dysku i określeniu poziomu RAID podajemy dokładną wycenę kosztów prac, prognozę wyniku i czas wykonania prac.

Formularz BASIC

    Zamów kontakt z nami


      Pandata Recovery
      Poland
      Warszawa
      ul. Obrzeżna, nr 5, 1006, 02-691
      +48 798 357 709
      pandata.com.pl