Co zrobić w przypadku utraty danych

Instrukcja użytkownika odzyskiwania danych

Jeżeli straciłeś dane, musisz mieć na uwadze, że w większości wypadków utracone dane da się odzyskać! Najważniejsze nie pogorszyć sytuacje.

Na początku trzeba zrezygnować z dowolnych operacji zapisu na nośniku, na którym były utracone dane, ponieważ to może spowodować nadpisywanie potrzebnych nam plików.

Nie warto korzystać z programów narzędziowych, m.in. ScanDisk oraz CheckDisk, ponieważ ich główną rolą jest przywrócenie jednolitości systemu plików. To może odbudować wydajność systemu plików, lecz w znacznym stopniu utrudni proces odzyskiwania danych.

Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w sprawie odzyskiwania danych, nie warto korzystać z nieznanych programów i narzędzi (ryzykownie trenować się na danych, które są bardzo ważne dla Was).

W razie możliwości skopiujcie pozostałe ważne dla Was pliki na inny nośnik.

Jeżeli w procesie kopiowania przytrafiają się krótkoterminowe zawisania oraz pauzy lub pojawiają się zawiadomienia, że plik nie może być skopiowany – trzeba wstrzymać proces kopiowania i wyłączyć komputer. To może świadczyć o istnieniu uszkodzonych sektorów. W takim wypadku kopiowanie danych zalecane przeprowadzać za pomocą specjalistycznego sprzętu.

Jeżeli dysk twardy wydaję dziwne dźwięki (kliknięcia, trzaski, piski, inne), to zaleca się natychmiastowo zakończyć pracę systemu operacyjnego i wyłączyć komputer. W danym wypadku są możliwe fizyczne uszkodzenia mechaniki lub elektroniki dysku twardego.

Nie uruchamiaj defragmentacji dysku. Defragmentacja jest wykorzystywana dla optymizacji układu plików na dysku, co jest możliwe dzięki przepływowi segmentów plików do konsekwentnych szeregów za pomocą kopiowania, które spowoduję likwidacje utraconych plików.

W żadnym wypadku nie wyłączaj nagle zasilania komputera, koniecznie zakończ pracę systemu poprawnie.

Jeżeli dane są bardzo ważne dla Was, to najlepszą decyzją będzie wyłączenie komputera i dostarczenie nośnika do firmy, która zajmuje się odzyskiwaniem danych na profesjonalnym poziomie.

Formularz BASIC

  Zamów kontakt z nami


   Pandata Recovery
   Poland
   Warszawa
   ul. Obrzeżna, nr 5, 1006, 02-691
   +48 798 357 709
   pandata.com.pl